81 85 660 39, 514-551-838
zso.michow@vp.pl

W dniach 29-30 października klasy IVa, IVb oraz Va wraz w wychowawcami wybrały się na wycieczkę na Roztocze. Trasa wiodła przez Zamość, Susiec oraz Zwierzyniec. Zamość to miasto-twierdza założona w 1580 roku przez hetmana koronnego Jana Zamoyskiego, wielkiego wodza, patriotę, budowniczego oraz twórcę ordynacji zamojskiej. Miasto okrzyknięto perłą renesansu, a jego Rynek wpisano na listę dziedzictwa kultury UNESCO. Nieopodal miejscowości Susiec, w której nocowaliśmy, znajdują się najbardziej urokliwe zakątki Roztocza. Mogliśmy spacerować ścieżką przyrodniczą Rezerwatu nad Tanwią, wsłuchiwać się w szum wodospadów i podziwiać roztoczańską przyrodę. W Zwierzyńcu udaliśmy się nad Stawy Echo, wokół których znajduje się ostoja konika polskiego. Zobaczyliśmy także barokowy kościółek „na wodzie” św. Jana Nepomucena, zbudowany w XVIII w. na jednej z wysp stawu wykopanego przez jeńców tureckich i tatarskich. Najsłynniejszą mieszkanką Zwierzyńca była Marysieńka,  żona Jana Sobiepana Zamoyskiego. To w Zwierzyńcu zrodziła się i rozkwitła jej miłość do Jana Sobieskiego, późniejszego króla Polski. Miejsca, które zwiedziliśmy, zapadły uczestnikom wycieczki głęboko w pamięć i z pewnością warto będzie wrócić po raz kolejny w ten rejon kraju i spędzić czas wśród roztoczańskich szumów.

zobacz więcej

Zapraszamy do komentowania!

,