81 85 660 39, 514-551-838
zso.michow@vp.pl

XXXVI Sympozjum Gdańsk 2019

W dniach 29 sierpnia-01 września 2019r. delegacja naszej szkoły w składzie (Kinga Zyga, Agata Zyga, Szymon Durczak oraz opiekun p. Mariusz Morawski) uczestniczyła w XXXVI Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte w Gdańsku. Organizatorem tegorocznego zjazdu szkół klubowych był Zespół Szkół Morskich w Gdańsku. 29 sierpnia uczestnicy sympozjum zwiedzali Stare Miasto Gdańsk oraz Nowy Port. Oficjalne otwarcie sympozjum rozpoczęło się 30 sierpnia przemarszem spod Katowni do Bazyliki Mariackiej, gdzie odbyła się Msza św. Następnie wszystkie delegacje wraz z pocztami sztandarowymi przeszły do Muzeum II Wojny Światowej, gdzie odbyły się główne uroczystości poświecone 80. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej.  Podczas akademii nagrodzono uczestników konkursów: literackiego i plastycznego, ogłoszonego przez organizatora Zespół Szkół Morskich w Gdańsku. I w tym miejscu spotkał nas ogromny zaszczyt, gdyż I miejsce w konkursie literackim zdobył nasz uczeń Adrian Ligenza, którego do konkursu przygotowywała pani Dyrektor Bożena Morawska. Po zwiedzeniu ekspozycji muzealnych udaliśmy się na uroczystą kolację. Kolejnego dnia udaliśmy się w rejs statkiem do Sopotu, skąd wzdłuż morskiej plaży odbyliśmy ponad 2-godzinny spacer do Gdańska- Brzeźna. Wieczorem delegacja uczestników sympozjum złożyła kwiaty na grobach Westerplatczyków – Józefa Malaka i Juliana Dworakowskiego w Gdańsku.                                                                                                                                                      1 września  o godzinie 4:45  zameldowaliśmy się na Westerplatte, gdzie wzięliśmy udział w oficjalnych obchodach 80. Rocznicy Wybuchu II wojny Światowej. Byliśmy dumni, ze mogliśmy pochylić nasz szkolny Sztandar w miejscu, w którym przez 7 dni broniła się Bohaterska Załoga Wojskowej Składnicy Tranzytowej odpierając wielokrotnie liczniejsze i lepiej uzbrojone siły niemieckie. Na skutek odniesionych ran, pozbawieni amunicji oraz lekarstw musieli skapitulować. Jednak złożenie broni okazało się ogromnym moralnym zwycięstwem. Po uroczystościach na Westerplatte delegacje  25 szkół noszących imię Bohaterów Westerplatte z całej Polski rozjechały się do swoich miejscowości. Kolejne sympozjum odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2020 roku w Stalowej Woli.

zobacz więcej