81 85 660 39, 514-551-838
zso.michow@vp.pl

W dniach 5-7 czerwca 2013 r. odbyło się XXX Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte.  W tym roku młodzież ze szkół należących do Klubu spotkała się  w Zduńskiej Woli, a organizatorem był Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Obrońców Westerplatte. Wśród  25 przybyłych szkół znalazło się także nasze liceum. W spotkaniu wzięła udział  delegacja uczniów: Aneta Targońska, Eliza Kubajka, Fabian Wrzos wraz z panem Dyrektorem Zbigniewem Gradzińskim oraz opiekunem Samorządu Uczniowskiego liceum panem Mariuszem Morawskim.

W dniu 05.06 uczestnicy sympozjum zostali zakwaterowani w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym  „CZEKAY”. Tego dnia nastąpiło także powitanie uczestników Sympozjum oraz prezentacja szkoły gospodarzy. Dzień ten zakończył się słodkim poczęstunkiem i spacerem po mieście.

W kolejnym dniu na Pasażu Rajczaka pod Pomnikiem Poległych w walce w obronie ojczyzny nastąpiło uroczyste otwarcie XXX Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte oraz został wygłoszony Apel Pamięci. Salwę honorowa ku czci Poległych oddała Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem poczty sztandarowe wraz z zaproszonymi gośćmi udały się na mszę św. w Bazylice Wniebowzięcia NMP.  Po mszy wszyscy skierowali się do Ośrodka św. Maksymiliana, w którym odbyło się powitanie i przemówienia zaproszonych gości. Kolejnym punktem uroczystości był montaż słowno-muzyczny wykonany przez uczniów ZSZ nr 1 w Zduńskiej Woli oraz wręczenie medali Klubu Szkół Westerplatte. Następnie historyk Krzysztof Góra wygłosił wykład na temat heroizmu żołnierzy polskich w czasie Kampanii Wrześniowej 1939 r. W tym dniu uczestnicy zjazdu obejrzeli także projekcję filmu „Tajemnica Westerplatte” poprzedzonej wprowadzeniem krytyka filmowego.  Momentem odprężającym i integrującym  był koncert Pono i Kazan oraz dyskoteka przygotowana dla młodzieży, a także bankiet dla dorosłych.

W dniu 07.06 odbyła rekonstrukcja wydarzeń z Westerplatte (zaprezentowanie uzbrojenia i wyposażenia żołnierzy, oryginalne eksponaty, pokazy poszczególnych rodzajów broni, sprzętu saperskiego, łączności, uzbrojenia strzeleckiego). Chętni mogli nawet sprawdzić działanie poszczególnych rodzajów broni i oddać strzały z prawdziwej amunicji. Cały pokaz przygotowany został przez profesjonalną grupę rekonstrukcyjną z Warszawy.

Tego dnia odbyły się zawody sportowe. Po obiedzie wszyscy wyruszyli z przewodnikiem na wycieczkę po Zduńskiej Woli.  Podzieleni na grupy mogliśmy zwiedzić Muzeum  Historii Miasta, Dom Urodzin św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz Bazylikę Wniebowzięcia NMP.  Po powrocie do ośrodka nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu literackiego, plastycznego i zwycięzcom zawodów sportowych. Wyróżnienie i nagrodę za napisaną pracę dostała uczennica naszego liceum Ilona Wrótna. Podziękowania za przygotowanie uczennicy do konkursu otrzymała pani mgr Bożena Morawska. Delegacja naszej szkoły zdobyła także II miejsce w zawodach sportowych.

Pełne wrażeń sympozjum, które na długo pozostanie uczestnikom w pamięci, zakończyło się ogniskiem pożegnalnym z gitarą i śpiewem.

                                                                                                                                        Eliza Kubajka

Zapraszamy do komentowania!

,