81 85 660 39, 514-551-838
zso.michow@vp.pl

Każdy wie, że pszczoły mają ogromne znaczenie w naszym życiu. Dostarczają nam nie tylko miodu, pyłku czy wosku, ale  największe korzyści daje zapylanie. Od ich pracy zależy 75% produkcji żywności jaką spożywa człowiek.  Albert Einstein wypowiedział kiedyś proroczą myśl: Gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości zostaną tylko cztery lata życia. Owady te są zagrożone i wymagają ochrony przez człowieka. Coraz częściej stwierdzamy, że pszczoły wymierają, a przyczyną jest między innymi niewłaściwe stosowanie środków ochrony roślin i nieprawidłowe terminy dokonywania zabiegów oraz śmiercionośne pasożyty lub grzyby.

 

W ramach projektu chcielibyśmy wykonać domki dla pszczół murarek. Murarki to dziko żyjące nieżądlące pszczoły, naturalni zapylacze. W zapylaniu kwiatów są one wydajniejsze niż pszczoły miodne. Murarki ogrodowe nie tworzą rojów ani nie atakują ludzi. Jeden taki domek może zamieszkiwać nawet 100 pszczół, a także inne pożyteczne owady jak biedronki czy chrząszcze.

Wolontariusze, którzy chcieliby wykonać taki domek otrzymają część materiałów w postaci wodoodpornej sklejki, którą udało się pozyskać ze stolarni. Resztę materiałów musicie zgromadzić sami (rurki z trzciny lub bambusa, szyszki, grubsze gałęzie z nawierconymi otworami, kawałek siatki). Domki mogą być wykonywane także na lekcjach techniki, a nauczyciel obiecał ocenę za zbudowanie domku. Wykonane domki zawiesicie sobie na drzewach w swoich ogrodach i będziecie mogli obserwować jego mieszkańców i cieszyć się z faktu, że przyczyniliście się do ratowania pszczół.

Zgłoszenia do projektu u panów:  M. Morawskiego i J. Jankowskiego

Zapraszamy do komentowania!

,