81 85 660 39, 514-551-838
zso.michow@vp.pl

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia – XII 2020 r. Inne niż poprzednie. Czas szczególny i trudny zarazem. Przyzwyczajeni do licznych wigilii, tętniących gwarem, obecnością wielu członków rodzin, dziś musimy zmienić ten zwyczaj na nieco inny. Mniej liczny, mniej obecny, kameralny. Jak mówi Olga Tokarczuk w swoim eseju ,,Okno’’, ,,Świata  było za dużo.’’ Nie mieścił się w 24 h. Teraz możemy się zatrzymać, popatrzeć.

Dalej powiem za Ojcem Piotrem Kropiszem – jezuitą:

,,Te święta nie będą tak wyglądały, jak wcześniej, nie spotka się cała rodzina. Ja radziłbym się skupić na tym, za co mogę być wdzięczny.

Dla osób wierzących to czas przeżywania tajemnicy Boga, który staje się człowiekiem.

Jeśli  tegoroczne święta nie będą takie, jakich chcieliśmy, pamiętajmy, że Maryja i Józef też nie tak mieli spędzić te narodziny. Nie w tym miejscu, nie w takich okolicznościach, nic nie było takie, jakie miało być, a zarazem było święte. I będzie, jeśli sobie na to pozwolimy.’’

Na Święta Bożego Narodzenia 2020 życzę, aby życia nie przeczekiwać, tylko żyć. Aby codzienne przebudzenie rano traktować, jak cud, bo przecież nikt nam tego nie zagwarantował.

Bo, jak powiedział Albert Enstein, ,,Życie można przeżyć tylko na dwa sposoby: albo tak, jakby nic nie było cudem, albo tak, jakby cudem było wszystko.’’ Ja życzę Wszystkim, aby doznali Cudu Bożego Narodzenia.

Bożena Morawska – Dyrektor ZSO w Michowie

 

Zapraszamy do komentowania!

,