81 85 660 39, 514-551-838
zso.michow@vp.pl

W dniach 02-09.10.2020 r. w ZSO prezentowana będzie wystawa historyczna, pt. ” Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konczentrationslager Auschwitz”. Wystawa składa się z 30 banerów prezentujących najistotniejsze zagadnienia z historii obozu, a także genezę ruchu nazistowskiego oraz specyficzne oblicze okupacji niemieckiej na ziemiach polskic. Główne akcenty położone zostały na: przyczyny założenia obozu i polityczne tło jego funkcjonowania, przebieg zagłady Żydów, różnorodne formy eksterminacji, warunki bytowania oraz zatrudnienia więźniów, formy ruchu oporu i pomocy udzielanej więźniom z zewnątrz. Odrębne plansze prezentują wyszczególnione grupy ofiar takie jak: kobiety, dzieci, Romowie lub sowieccy jeńcy wojenni.

W tym roku 14 czerwca obchodzilismy 80 rocznicę deportowania pierwszych polskich więżniów do KL Auschwitz. 14 czerwca 1940 r. to data uznawana za początek funkcjonowania niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Tego dnia Niemcy deportowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758. W następnych latach obóz koncentracyjny w Auschwitz-Birkenau stał sie miejscem zagłady ponad miliona istnień ludzkich, głównie Żydów z całej Europy.

Wystawa jest prezentowana dzięki uprzejmości Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Zapraszamy do komentowania!

,