81 85 660 39, 514-551-838
zso.michow@vp.pl

Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele, Pracownicy Administracji i Obsługi ZSO w Michowie

Zaczynamy kolejny rok szkolny 2020/2021. Matematycznie niezakłócony. Przyszedł na niego czas, który też umie liczyć. Od strony naszego ludzkiego oglądu każdy rok jest  jedyny i niepowtarzalny, wzbogacony o nasze emocje, doświadczenia i przeżycia. Wiele się ostatnio nauczyliśmy. Już wiemy, że nawet najbardziej precyzyjne plany koryguje codzienność. Przyzwyczajeni do dostojeństwa z racji najwyższego szczebla na drabinie bytów, zeszliśmy kilka szczebli w dół,  prowadzeni przez prymitywny – nawet nie – organizm, bo wirus to tylko organiczne cząstki namnażające się w innych organizmach.

Z języka łacińskiego ,,virus’’  to trucizna, jad. Niewielkie cząstki zakaźne infekujące wszystkie formy życia. Niezdolne są do namnażania się  poza komórką gospodarzem. Tak więc staliśmy się  od marca 2020 r., a za granicą znacznie wcześniej, gospodarzami wirusów, bez których one nie mogą żyć. My  za to bez nich – jak najbardziej. I oto toczymy codzienną walkę z drobinami niewidzialnymi gołym okiem, i schodzimy coraz niżej na drabinie bytów, bo choć nie są samodzielne i takie małe, to okazują się często silniejsze od nas. Życie bywa paradoksalne.

Jakie korzyści możemy wynieść z tego  starcia ? Z tej swoistej ,,życiomachii’’ ? Nie wiem, sama się głęboko zastanawiam. Do czego już doszłam, podzielę się z Wami.

Na pewno bardziej kocham żyć.

Wyostrzyłam zmysł wzroku i uwagi.

Codziennie poznaję kształt swoich rąk, a nigdy nie miałam czasu, aby się im przyglądać.

Czytanie jest dla mnie cenniejsze niż było.

Poznałam wagę milczenia.

Nabrałam pokory.

Bardziej rozumiem drugiego człowieka.

Mówię dobre słowa, złe przemilczam.

Życie w ciągłym napięciu sprzyja kreatywności i rozwojowi.

Takie małe rzeczy jak wirus. A jednak widzicie mamy ze sobą wiele wspólnego.

Rozpoczynamy dziś Nowy Rok Szkolny 2020/2021 w czasie pandemii coronavirusa.

Życzę Wam, abyście w pełni wykorzystali swój czas. Zgłębiali wiedzę ochoczo i efektywnie. Abyście każdego dnia cieszyli się, że idziecie do szkoły, wzajemnie chroniąc się przed niewidzialnymi drobinami.

Oczekuję od Was, że będziecie przestrzegać procedur, bo od tego zależy nasze wspólne dobro. Nakładając maseczkę, myślcie o innych, nie o sobie. Tylko w taki sposób wejdziemy znów na najwyższy szczebel na drabinie bytów i nie staniemy się gospodarzami wirusa.

Człowiek to brzmi dumnie. Tego się trzymajmy.

Pozdrawiam Was serdecznie .

Pamiętajcie, zawsze możecie na mnie liczyć.

 

Bożena Morawska – Dyrektor ZSO

Zapraszamy do komentowania!

,