81 85 660 39, 514-551-838
zso.michow@vp.pl

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy:

 

„Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta”

 

W programie spektakl Teatru Poszukiwań „Tak bym chciała….” na podstawie pamiętników Rywki Lipszyc i Anny Frank, reżyseria Włodzimierz Mancewicz.

 

30 maja 2019 r. o godz. 12.45

w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Michowie ul. Szkolna II 2B

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 11 czerwca 2019r.

w godzinach 8.00-15.30 po uprzednim zgłoszeniu tel: 81 8566039

 

W 1945 roku radziecka lekarka odnalazła w wyzwolonym właśnie obozie Auschwitz-Birkenau szkolny zeszyt. Był to pamiętnik pisany po polsku przez  nastoletnią Rywkę Lipszyc w łódzkim getcie między październikiem 1943, a kwietniem 1944 roku. Został na zawsze świadectwem żydowskiej dziewczynki, która straciła rodzeństwo i rodziców, ale mimo chwil zwątpienia, nie straciła nadziei.
Ten wzruszający zapis życia i dorastania młodej dziewczyny w łódzkim getcie stanowi punkt wyjścia wystawy. Wybrane fragmenty dziennika opatrzone zostały komentarzami ekspertów, m.in. historyków, lekarki, psychologa, rabina. Komentarze te pomagają zrozumieć kontekst czasów i wydarzeń, do których swoim pamiętniku odnosi się Rywka.

Włodzimierz Mancewicz w spektaklu „Tak bym chciała…” Teatru Poszukiwań wykorzystuje zamieszczone na wystawie pamiętniki Rywki Lipszyc. Drugim autentycznym  materiałem  użytym w przedstawieniu jest pamiętnik ukrywającej sie w Amsterdamie Anny Frank. Pamiętniki czytają Nadia Drabczyk i Julia Wójcik, wiekowo zbliżone do autorek.

 

Zapraszamy do komentowania!

,