81 85 660 39, 514-551-838
zso.michow@vp.pl

W dniach 29 maja-1 czerwca 2012 roku po raz kolejny delegacja młodzieży naszego liceum wraz z Panem Dyrektorem Zbigniewem Gradzińskim oraz opiekunem Samorządu Uczniowskiego liceum panem Mariuszem Morawskim wzięła udział w 29 Sympozjum Klubu Szkół Westerplatte. Organizatorem i  gospodarzem tegorocznego zjazdu była Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Opolu. Zaproszono 23 szkoły z całej Polski, które należą do Klubu.  Nasze liceum jest jedyną szkołą w województwie lubelskim należącą do tego zaszczytnego Klubu.

Uczestnicy sympozjum zostali zakwaterowani w ośrodku Peters Turawa, dzięki czemu mogli spędzać wolny czas nad jeziorem Turawskim. Dnia 30 maja odbyła się msza inauguracyjna w kościele NMP na Górce, która była sprawowana przez biskupa Pawła Stobrawę w intencji żołnierzy Wojskowej Składnicy Tranzytowej z Westerplatte. Po mszy poczty sztandarowe i zaproszeni goście ruszyli w uroczystym marszu ulicami Opola, by oddać hołd Bohaterom Westerplatte pod pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego. Uroczystości przewodniczył prezydent Opola Ryszard Zembaczyński.

Następnie odbyła się akademia w auli MDK, na której zostały wręczone Medale Klubowe oraz został rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs literacki ,,Znaczenie patriotyzmu we współczesnym świecie” pod patronem opolskiego kuratora oświaty pani Haliny Bilik.

Uczestnicy sympozjum obejrzeli przedstawienie ,,7 dni obrony” przygotowane przez uczniów PSP nr 1 w Opolu oraz wysłuchali przemówienia kierownika Działu Naukowo-Badawczego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu dr Piotra Stanka

,,Z szablą do niewoli – jenieckie losy majora Henryka Sucharskiego”.

Atrakcją  tego dnia było także zwiedzanie opolskiego Amfiteatru, gdzie odbywały się próby wokalistów i zespołów przed  konkursem Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Miłym akcentem kończącym dzień pełen wrażeń była dyskoteka, na której uczniowie z różnych szkół mogli lepiej się poznać.

W kolejnym dniu odbyła się wycieczka do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach, gdzie odbyły się warsztaty dla młodzieży i nauczycieli. Uwagę przyciągnęła również wystawa przygotowana przez Muzeum II Wojny światowej w Gdańsku ,,Powrót majora”. Po powrocie do ośrodka został przeprowadzony Konkurs Polskiej Piosenki Festiwalowej Opole 2012. Każda ze szkół wytypowała swojego wykonawcę piosenki śpiewanej na opolskich festiwalach. Uczennica z naszego liceum Zuzanna Mgłosiek za wykonanie przeboju zespołu Bajm „Dwa serca, dwa smutki” otrzymała jedną z trzech nagród przyznanych przez publiczność.

Pełne wrażeń sympozjum zakończyło się ogniskiem pożegnalnym dla wszystkich uczestników.

Zapraszamy do komentowania!

,