81 85 660 39, 514-551-838
zso.michow@vp.pl

Członkowie Klubu Młodego Globtrotera podczas rajdu dokonali niezwykłego przyrodniczego odkrycia. Otóż w miejscowości Kruszyna (ok 1 km od Meszna) natrafili na polu wśród lasów na wspaniałe okazy starych dębów. O ich istnieniu wiedzą okoliczni mieszkańcy, jednak drzewa te do tej pory nie są pomnikami przyrody, a więc nie są prawnie chronione. Na jednym z nich ktoś urządził sobie z desek gniazdo do zabawy. Drzewa są ogromne, wyniosłe, zapewne bardzo stare i powinny zostać objęte ochroną państwową. Postanowiliśmy zająć się tymi pieknymi okazami dębów, zbadać ich rodzaj, wiek oraz doprowadzić do wpisania ich na listę pomników przyrody. Po dokładnych oględzinach i zmierzeniu obwodu pnia okazało się że są to dęby szypułkowe, które mają odpowiednio 5,10m i 4,15m obwodu pnia  i spełniają normy, aby stać się pomnikami przyrody. W Mejznerzynie znajduje się podobny dąb o imieniu „Damian”, wpisany na listę pomników przyrody, jednak jest mniejszy i w gorszym stanie niż te w Kruszynie. Obecnie staramy się obliczyć przypuszczalny wiek tych dębów, ale z pewnością liczą one sobie ponad 200lat. Szukamy też informacji wśród najstarszych mieszkańców Kruszyny, Meszna i Miastkówka związanych z historią tych pięknych drzew.

Zapraszamy do komentowania!

,