81 85 660 39, 514-551-838
zso.michow@vp.pl

Pierwszy Dzień Wiosny jak zwykle klasy I-III SP świętowały wspólnie w swojej grupie wiekowej.
Niegdyś taki obrzęd odbywał się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Słomianą kukłę ubraną w białą koszulę dziewczęta obnosiły po całej wsi. Następnie szły nad pobliską rzekę, wesoło śpiewając, rozbierały ją, a potem rzucały do wody. Wyprowadzając ze wsi Marzannę, ludzie żegnali zimę. Po utopieniu kukły wnoszono do wsi iglastą gałąź przybraną wstążkami, a po zakończeniu uroczystości stroik palono. Był to znak nastania wiosny. Obecnie dzieci zamieniły rytuał topienia Marzanny w zabawę, urządzaną 21 marca w Święto Wiosny. My dzisiaj ten rytuał jeszcze bardziej zmieniliśmy. wybraliśmy się barwnym korowodem ulicami Michowa. Zapytacie, po co? Postanowiliśmy, że nie będziemy ani topić ani palić Marzanny. Nie chcieliśmy zanieczyszczać środowiska. Dlatego postanowiliśmy rozebrać ją z zimowego stroju i ubraną w wiosenne kolory przynieść powrotem …już jako Wiosenną Pannę. Następnie każda klasa wykonała zespołowe prace plastyczne pod hasłem „Wiosna”. Dzień był bardzo udany, uczniowie zadowoleni z tak spędzonego czasu. Na wielu twarzach gościł ciągły uśmiech i widać było ogromną radość.

Wejdź do galerii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy do komentowania!