81 85 660 39, 514-551-838
zso.michow@vp.pl

Świąt piękny i bardzo różny…

Modlitwa Pana Cogito-podróżnika, którą pozostawił Zbigniew Herbert od kilku lat jest inspiracją do podejmowania wyzwań, aby zobaczyć piekny i różny świat i być w miejscach, które nie są miejscami codziennej udręki.

Nie ma chyba lepszego sposobu na spędzenie majówki niż pobyt w słonecznej Italii. Spacer po malowniczej Florencji, zwiedzanie Wiecznego Miasta, zasmakowanie prawdziwej włoskiej pizzy w Asyżu, udział w audiencji papieża Franciszka.

Właśnie taką możliwość miała młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Michowie dzięki księdzu Jackowi Zarębie – wikariuszowi Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Michowie i jednocześnie organizatorowi tegorocznego wyjazdu naukowego.  To już czwarta wyprawa. Poprzednie wiodły śladami św. Benedykta do Rzymu, szlakiem gotyckich katedr do Paryża i Reims, a w ubiegłym roku po ścieżkach w wysokich Dolomitach i na skąpanym w słońcu Lazurowym Wybrzeżu.

W dniach 02-09.05.2015 młodzież głównie gimnazjalna i licealna wraz z opiekunami codziennie doświadczała niezapomnianych przygód. Było to na przykład zwiedzanie najważniejszych włoskich katedr i bazylik, w tym bazyliki św. Piotra i św. Jana na Lateranie.

Uczestnicy wyjazdu mieli okazje na własne oczy ujrzeć Koloseum, Forum Romanum, Panteon, Piazza Navona czy Zamek św. Anioła. Niezwykle ważnym punktem wycieczki była modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II oraz pozdrowienie i błogosławieństwo pochodzące prosto od obecnego papieża Franciszka na Placu św. Piotra w Watykanie.

Oprócz Rzymu, młodzież miała również możliwość zwiedzić stolicę Toskanii-Florencję, zobaczyć Asyż i przepłynąć przez Wenecję Kanałem Grande. W drodze do Włoch oraz w drodze powrotnej do Polski, uczestnicy wycieczki przejeżdżali przez Austrię, gdzie mogli bliżej zapoznać się z Wiedniem i miastem Mozarta-Salzburgiem.

Istotnym aspektem było też położenie punktów noclegowych w czasie wyjazdu. Ku uciesze młodzieży, miejscowości takie jak Socchieve, Castel Sant’Elia, Perugia były otoczone zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i widokami.

Czas wolny został wykorzystany na zrobienie niezliczonej ilości zdjęć, długie spacery barwnymi uliczkami oraz zakupieniu pamiątek a jazda autokarem z jednego miejsca do drugiego mijała niezwykle przyjemnie przy głośnych śpiewach i dźwiękach gitary.

Młodzież z żalem opuszczała Włochy mając nadzieje, że niedługo ponownie zawitają w te strony.

Wyjazd ten nie byłby tak udany gdyby nie nasi Sponsorzy. Słowa wdzięczności kierujemy do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Michowie, sklepiku uczniowskiego w ZSO w Michowie, piekarni w Michowie, Pani Elżbiety Świech oraz Pani Katarzyny Lalak.

Adriana Osior

wejdź do galerii

Zapraszamy do komentowania!

,